Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Pellet - najlepiej od sprawdzonego producenta

Przedstawiamy Państwu w jaki sposób dobrać pellet odpowiedni do urządzenia grzewczego.

Oryginalny pellet kupisz w sprawdzonych punktach sprzedaży – najlepiej zamawiać go bezpośrednio od producenta lub od dystrybutora. Wiarygodny producent oferuje towar o sprawdzonej i powtarzalnej jakości, opatrzony etykietą. Pellet nie może zawierać piasku, ani żadnych innych zanieczyszczeń. Ma pachnieć drewnem. To ważne! Od tego zależy temperatura w Twoim domu i bezpieczeństwo eksploatacji kotła c.o.


Podstawową sprawą podczas zakupów pelletu jest odpowiednio sformułowane zamówienie – to ono będzie podstawą do ewentualnej reklamacji w sytuacji, gdy paliwo nie spełni oczekiwań zamawiającego.
 

Doświadczeni użytkownicy kotłów na pellet przed każdym sezonem grzewczym zamawiają najpierw próbkę (np. jeden worek) danego paliwa do przetestowania. Jeśli jakość paliwa jest zadawalająca,  kupują większą ilość. Warto zdecydować się na zakup paliwa w maju i czerwcu, kiedy jest ono dostępne w najkorzystniejszych cenach. Przed przystąpieniem do zamówienia musimy wiedzieć, czego szukamy. Na rynku dostępne są trzy podstawowe klasy jakościowe pelletu: A1, A2 i B – wszystkie przeznaczone do użytku domowego. Powinniśmy się upewnić, jaką klasę paliwa zaleca producent urządzenia grzewczego. Jeśli dopuszcza każdą z klas – decyzja należy do nas. Pellet klasy A1 oznacza najwyższą jakość, kaloryczność, wydajność i najmniejszą ilość popiołu. Jego cena oscyluje wokół 1 tys. zł za tonę surowca. Pellet klasy B (nie mylić z przemysłowym) kupimy o 400 zł taniej, ale opalanie takim paliwem będzie mniej wydajne, a w efekcie spalania powstanie też więcej popiołu. Z czego wynikają różnice pomiędzy poszczególnymi klasami pelletu?

  • Najwyższej jakości pellet klasy A1 powstaje z pni drzew oraz pozostałości drzewnych nie poddanych obróbce chemicznej.
  • Pellet klasy A2 produkowany jest z konarów, gałęzi, kory, a także odpadów drzewnych nie poddawanych obróbce chemicznej.
  • Najniższa klasa B – powstaje z drewna z lasów, plantacji (np. wierzba energetyczna), drewna pierwotnego, produktów ubocznych i pozostałości z przemysłu drzewnego.

 

Klasy pelletu definiuje obowiązująca w naszym kraju norma PN-EN ISO 17225-2:2014, (E), która wyraźnie określa także wielkość granulatu, parametry jakościowe paliwa np. kaloryczność, wilgotność, zawartość związków siarki, zawartość popiołu oraz precyzuje z jakich składników powstaje pellet drzewny. Zanim zdecydujesz się na ten rodzaj paliwa, sprawdź, czy Twój kocioł poradzi sobie z nim. Zajrzyj do instrukcji obsługi urządzenia.

 

Pamiętaj o tym, że pellet przemysłowy (oznaczany jako I1,I2, I3 ) nadaje się tylko do spalania w specjalnych urządzeniach o bardzo dużej mocy. Paliwo to zawiera pewne ilości kleju oraz innych odpadów przemysłowych – spalanie go w warunkach domowych zanieczyszcza powietrze i może spowodować uszkodzenie urządzenia.

 

Najwyższą powtarzalność jakości pelletu potwierdza certyfikat DINplus, przyznawany w Niemczech. Tu certyfikacja odbywa się na podstawie oceny wstępnej i oceny zgodności, jak również na podstawie kontroli okresowych. Monitoring polega na corocznym powtarzaniu testów produktu w laboratorium, zatwierdzonym przez CERTO – instytut certyfikujący DIN-u, czyli – Niemiecki Instytut Normalizacji. O certyfikat DINplus mogą się ubiegać producenci pelletu, spełniającego wymogi klasy A1.

 

Producenci pelletu ostrzegają przed podróbkami tego paliwa. Zalecenia producentów certyfikowanego paliwa do użytku domowego są następujące:

  • Kupujemy pellet pakowany w workach, opatrzonych etykietą producenta i  informującą o klasie produktu.
  • Pellet powinien być twardy, spójny  pachnieć tylko drewnem. Domieszka kleju lub plastiku dyskwalifikuje paliwo (takim paliwem możemy uszkodzić kocioł i zanieczyścimy powietrze).  Polskie normy nie dopuszczają produkowania pelletu z laminowanych płyt meblowych, zawierających kleje, farby i plastik, ponieważ podczas spalania wytwarzają one szkodliwe dla zdrowia i środowiska związki.
  • Worki z zastosowaniem oznakowania zapewniają nam zakup odpowiedniej ilości paliwa – przy zakupach pelletu luzem nie mamy tej pewności.

 

Pamiętajmy, że prawidłowo sformułowane zamówienie to podstawa reklamacji towaru.

 

Pellet to paliwo grzewcze w postaci granulatu, należące do grupy biopaliw. Energia cieplna, uzyskiwana podczas spalania, powstaje z surowca odnawialnego, jakim jest przeważnie drewno. Na rynku dostępny jest również brykiet ze słomy, zbóż, łupin orzechów, kokosa itd. Wszystkie te surowce podczas spalania wytwarzają tyle CO2, ile roślina pobrała z atmosfery podczas wzrostu – zatem spalanie nie przyczynia się do zwiększenia ilości CO2 w atmosferze, co prowadzi m. in. do wzrostu efektu cieplarnianego. Surowcem do produkcji pelletu są przeważnie resztki drewna, powstałe w tartakach i zakładach stolarskich.

 

Aktualne ceny pelletu sprawdzić można na stronie: https://www.cenypaliw.eu/